ადაპტირებული
გაკვეთილის გეგმა ქართულში
რუსთავის მე5-სკოლა
პედაგოგი: ნანა
კუჭუხიძე
გაკვეთილის
თემა: „ფარშავანგი“
იაკობ გოგებაშვილის მიხედვით.
|
|||||
კლასი:IIდ
|
|||||
მოსწავლეთა რაოდენობა :29
მათ
შორის სსსმ მოსწავლეთა რაოდენობა:
1
|
|||||
გაკვეთილის მიზანი მთელი
კლასისათვის:
გაკვეთილის
ბოლოს მოსწავლეები შეძლებენ ტექსტის წაკითხვასა და გააზრებას, სათანადო დასკვნების
გამოტანას,წაიკითხავენ გამომეტყველებით,დაეუფლებიან ახალ ლექსიკურ ერთეულებს, დაახასიათებენ
პერსონაჟს.
მიზანი სსსმ
მოსწავლისთვის:
გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლე შეძლებს ტექსტის წაკითხვასა
და გააზრებას.გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას პერსონაჟისა და მისი მოქმედების მიმართ (მომწონს / არ მომწონს);
|
|||||
წინარე ცოდნა მთელი კლასისათვის:
მოსწავლეებმა იციან საკუთარი აზრის ჩამოყალიბება, გააზრება და დასაბუთება, იციან დასკვნების გამოტანა.
იციან პერსონაჟის დახასიათება.იციან, რა არის იგავ-არაკი.
სსსმ
მოსწავლისათვის:
იცის პერსონაჟის დახასიათება და
საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა.
|
|||||
სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი.
1) მთელი კლასი
ქართ. II. 2. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და
გაიგოს ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი
მცირე ზომის სხვადასხვა სახის
ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ
მოსწავლე:
·
ილუსტრაციების მიხედვით გამოთქვამს ვარაუდს ტექსტის
შესაძლო შინაარსის შესახებ;
·
გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას პერსონაჟისა
და მისი მოქმედების მიმართ (მომწონს / არ მომწონს);
ქართ. II. 4. მოსწავლეს შეუძლია წერილობითი
კოდის გაშიფვრა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ხმამაღლა (მთლიანი სიტყვებით ან დამარცვლით) კითხულობს
მარტივი წინადადებებით შედგენილ მცირე ზომის ტექსტებს (კითხვის ტექნიკის დაუფლების ხელშეწყობის
მიზნით შედგენილ ტექსტებს, საბავშვო ლექსებს, გამოცანებს, ანდაზებს, ენის გასატეხებს,
ფრაგმენტებს მოთხრობებიდან, იგავ-არაკებსა და სხვ.); ცდილობს დაიცვას პაუზა სასვენ
ნიშნებთან;
ქარ. II. 8. მოსწავლეს შეუძლია
მოსმენილი / წაკითხული ტექსტი ან ტექსტის ცალკეული ფრაგმენტი გარდაქმნას აზრობრივ
ნახატად.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ქმნის წაკითხული / მოსმენილი ტექსტის ან მისი ფრაგმენტის სიუჟეტურ ნახატს;
·
ირჩევს პერსონაჟს / რომელიმე მოქმედებას / მოქმედების ადგილს და ქმნის ნახატს
საკუთარი ინტერპრეტაციით, ფანტაზიით;
·
ქმნის ნახატს, რომელშიც გადმოცემულია მოსმენილი / წაკითხული ამბის გაგრძელება;
ქართ. II. 11. მოსწავლეს შეუძლია მცირე მოცულობის
ტექსტების დამოუკიდებლად შედგენა ნაცნობი ლექსიკის გამოყენებით.
·
პასუხობს კითხვებს ზეპირად და შემდეგ წერილობით;
·
გადმოსცემს ნახატით მიღებულ
შთაბეჭდილებას;
ბ) სსსმ მოსწავლე
ქართ. II. 2.
მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს
ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი მცირე ზომის სხვადასხვა სახის ტექსტები და გამოხატოს თავისი
დამოკიდებულება.
·
გამოხატავს საკუთარ
დამოკიდებულებას პერსონაჟისა და მისი მოქმედების მიმართ (მომწონს / არ მომწონს);
ქართ. II. 4. მოსწავლეს შეუძლია წერილობითი
კოდის გაშიფვრა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
დამარცვლით კითხულობს მარტივი წინადადებებით შედგენილ მცირე ზომის
ტექსტებს.
|
|||||
·
გამოწვევა Aფაზა 5წთ
·
მიმდინარეობა B ფაზა
30წთ
·
დასრულება C ფაზა 5წთ
|
|||||
აქტივობა
მთელი კლასისთვის
|
დრო
|
რესურსი
|
აქტივობა
სსსმ მოსწავლისთვის
|
დრო
|
რესურსი
|
აქტივობა-1.მოსწავლეებს
ვუჩვენებ POWER
POINT-ში შექმნილ სლაიდებს ფარშავანგის შესახებ. დააკვირდებიან,
აღწერენ და იხსენებენ რა იციან ამ ფრინველის ირგვლივ. ვაწვდი დამატებით ინფორმაციას:
ფარშავანგი გავრცელებულია აზიის
ქვეყნებში.
საქართველოში მას შეიძლება შევხვდეთ ზოოპარკში. ძალიან ლამაზია,თავი, კისერი, მკერდი
შეფერილი აქვს ლურჯად, ზურგი მწვანედ, მუცელი
შავად. აქვს ლამაზი კოპლები.მისი ზომა 130 სმ-ია, კუდი 45 სმ. წონა 4,50 კგ.ბუმბულის
სიგრძე 120 სმ-ია. ბუჩქნარში ბინადრობს, მდინარის ნაპირზე, დებს 5-6 ცალ კვერცხს.
იკვებება მცენარეული და ცხოველური სკვებით.
მოსწავლეებს
ვუკითხავ ტექსტს. შემდეგ კითხვაშიგაწაფულმოსწავლეს ვაკითხებ.ნაწილ-ნაწილ ვხსნით გაუგებარ
სიტყვებს:
საუცხოო
სანახავი-ძალიან ლამაზი
მარაო-
სანიავებელი
თვალისმომჭრელი--ბრწყინვალე
მოჯადოებული-გაოცებული
უშნო-ულამაზო
|
10წთ
|
POWER
POINT-ში შექმნილი სლაიდები
სახელმძღვანელო
|
კლასთან ერთად აკვირდება, აღწერს და იხსენებს რა იცის ფარშავანგის შესახებ.
|
10წთ
|
POWER
POINT-ში მოშექმნილი სლაიდები
|
აქტივობა-2.მოსწავლეები
პასუხობენ ფაქტებზე ორიენტირებულ კითხვებზე:
1.როგორ არის აღწერილი ფარშავანგი?
2.რამ გააოცა პირველი მგზავრი?
3. რა მოეწონა ამ ფრინველისა?
4.რა უპასუხა მას ამხანაგმა?
5.რა ჰკითხა გოგონამ დედას?
6.რა პასუხი გასცა დედამ?
|
5წთ
|
სახელმძღვანელო
|
2.პასუხობს
მარტივ კითხვებზე:
.როგორ არის აღწერილი ფარშავანგი?
რა მოგწონს
ამ ფრინველის?
(პასუხობს თვალსაჩინოების გამოყენებით POWER POINT-ში შექმნილ
სლაიდები).
|
5წთ
|
სახელმძღვანელო
|
აქტივობა-3.მოსწავლეებს ვთხოვ
გადაშალონ აქტივობის რვეულები და შეასრულონ პირველი
სავარჯიშო, შეავსონ სიტყვაგამოტოვებული წინადადებები.
„ფარშავანგის ბოლო( როგორ?)-----------იშლება.
იგი მზეზე(როგორი?)--------ფერებით ელავს.
ამ( როგორ?)------------ ფრინველს
(როგორი?------ ფეხები და (როგორი?--------------- ხმა აქვს.
(მარაოსავით,
თვალისმომჭრელი,
ლამაზ, უშნო, საზარელი).
|
3წთ
|
სახელმძღვანელო
აქტივობის რვეული.
|
3.სსსმ
მოსწავლემ შეავსოს ერთი წინადადება.
იგი მზეზე(როგორი?)--------ფერებით ელავს.
|
3წთ
|
სახელმძღვანელო
აქტივობის რვეული.
|
აქტივობა
-4.
მოსწავლეებს ვთხოვ იგავ-არაკის მიხედვით აღწერონ ფარშავანგი.(ლამაზი ბოლო, საუცხოო
სანახავი,ჭრელი).
აქტივობა
5.
მოსწავლეებს ვთხოვ შეარჩიონ მსგავსი მნიშვნელობის
სიტყვები.
უსიამოვნო---საზარელი
საუცხოო-----ძალიან
ლამაზი
მტრედისფერი-----თეთრი
უშნო----ულამაზო
საზარელი---საშინელი
|
3წთ
3წთ
|
სახელმძღვანელო
ბარათებზე დაბეჭდილი სიტყვები.
|
4 სსსმ მოსწავლეს ვთხოვ დახატოს ფარშავანგი .
5.ბარათზე დაბეჭდილი ორი
სიტყვა:
საუცხოო--ძალიან
ლამაზი(მასწავლებლის დახმარებით).
|
3წთ
3წთ
|
სახატავი რვეული. ფერადი ფანქრები.
ბარათზე დაბეჭდილი სიტყვები.
|
აქტივობა
6.
მოსწავლეებს ვაკითხებ ტექსტს.აკვირდებიან პერსონაჟების
საუბარს. პასუხობენ შემდეგ კითხვებზე: 1.როგორი წინადადებით არის გადმოცემული პირველი
მგზავრის ნათქვამი?(ძახილის წინადადებით, გამოხატავს აღტაცებას).
2. მეორე
მგზავრის ნათქვამი?(ძახილის წინადადებით, გამოხატავს უკმაყოფილებას).
ვსვამ საანალიზო
კითხვებს:
1.
რამ გააოცა გოგონა?
2.
რაპასუხი გასცა დედამ?
3.
ვის ნათქვამს
იწონებთ, ვის აზრს ეთანხმებით? I მგზავრს, II მგზავრს, თუ დედას(დაასაბუთეთ).
4.
რისი თქმა სურს მწერალს. ვის აზრს ეთანხმება მწერალი? ეს თუ ჩანს ნაწარმოებში?
აქტივობა
7:
შინაარსის
გადმოსაცემად ვადგენთ გეგმას:
1.საუცხოო
ფარშავანგი
2.მგზავრების საუბარი
3.გოგონას გაოცება
4.დედის
პასუხი
საშინაო
დავალება: ტექსტის შინაარსი გეგმის მიხედვით.დასაწერად აქტივობის რვეულის
მე-3 დავალება.
|
10წთ
3წთ
2წთ
|
სახელმძღვანელო
|
6.სსსმ
მოსწავლეს ვაკითხებ ტექსტის მცირე მონაკვეთს.
მოსწავლეს
ვეკითხები: ვინ არიან ამ იგავ-არაკის მოქმედი
პირები? მწერალი სიმართლეს პირდაპირ გვეუბნება თუ არა?
7.სსსმ
მოსწავლე კლასთან ერთად მონაწილეობს გეგმის შდგენაში.
დავალება
სსსმ მოსწავლისათვის:
1.მოსწავლემ
უნდა გამოწეროს ქართულის აქტივობების რვეულში ანდაზა:„ კაცი რომ ლაპარაკობს, სხვისიც
უნდა გაიგონოსო.“
2.დამარცვლით უნდა
წაიკითხოს სიტყვები:
ფარშავანგი, მგზავრი, გოგონა,თვალისმომჭრელი,ფრინველი.
|
10წთ
3წთ
2წთ
|
სახელმძღვანელო
|
წარმოდგენილი გაკვეთილის გეგმა მოსწავლეებში
რა უნარებს განავითარებს:
განუვითარებს დამოუკიდებელ აზროვნებას, შემოქმედებითი
უნარების ჩამოყალიბებას, გაზრდის მოტივაციას.
ბავშვები ისწავლიან ცოდნის
გამოყენებას რეალურ ცხოვრებაში,შეძლებენ პერსონაჟების საქციელის შეფასებას, განუვითარდებათ დაკვირვების, ანალიზისა და სინთეზის უნარები.
სსსმ
მოსწავლის რა უნარებს განავითარებს:
განუვითარებს დამოუკიდებელ აზროვნებას.გაზრდის მოტივაციას.
|
გაკვეთილის გეგმაში გამოყენებული სტრატეგიები: კითხვა-პასუხი, ლექციური
მეთოდი.
გაკვეთილზე მოსწავლეები მუშაობენ ინდივიდუალურად
ურთიერთშფასება,თვითშეფასება, მასწავლებლის უკუკავშირი.1წთ. ვსვამ
კითხვას: ვინ იაქტიურა ამ გაკვეთილზე? (მოსწავლეები ასახელებენ) . ვიყენებ „დიახ“ და
„არა“ ბარათებს.მოსწავლეები ასწევენ ამ ბარათებს, ეთანხმებიან თუ არა დასახელებული მოსწავლეების აქტიურობას. ვაფასებ
განმავითარებელი კომენტარებით, რამდენად იყვნენ ჩართულები გაკვეთილში, რამდენად სწორად
პასუხობდნენ დასმულ კითხვებზე.
დანართი
POWER
POINT-ში შექმნილ სლაიდები-„ ფარშავანგი“
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ადაპტირებული გაკვეთილის რეფლექსია ქართულ ენაში
რუსთავის
მე5-სკოლა
პედაგოგი: ნანა კუჭუხიძე
გაკვეთილის თემა: „ფარშევანგი“ იაკობ
გოგებაშვილის მიხედვით
2018 წლის 11 აპრილს
ჩავატარე ადაპტირებული გაკვეთილი IIდ კლასში. 29 მოსწავლიდან ესწრებოდა 28, მათგან ერთი სსსმ მოსწავლე. გაკვეთილი მორგებული იყო ეროვნლი სასწავლო გეგმის
ქართული ენისა და ლიტერატურის სტანდარტებს.
სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი:
1)
მთელი კლასი:
ქართ.
II. 2. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი მცირე ზომის
სხვადასხვა სახის ტექსტები და
გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ილუსტრაციების მიხედვით გამოთქვამს
ვარაუდს ტექსტის შესაძლო შინაარსის შესახებ;
·
გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას
პერსონაჟისა და მისი მოქმედების მიმართ (მომწონს / არ მომწონს);
ქართ. II. 4. მოსწავლეს შეუძლია წერილობითი კოდის გაშიფვრა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ხმამაღლა (მთლიანი სიტყვებით
ან დამარცვლით) კითხულობს მარტივი წინადადებებით შედგენილ მცირე ზომის ტექსტებს
(კითხვის ტექნიკის დაუფლების ხელშეწყობის მიზნით შედგენილ ტექსტებს, საბავშვო ლექსებს,
გამოცანებს, ანდაზებს, ენის გასატეხებს, ფრაგმენტებს მოთხრობებიდან, იგავ-არაკებსა
და სხვ.); ცდილობს დაიცვას პაუზა სასვენ ნიშნებთან;
ქარ. II. 8. მოსწავლეს შეუძლია მოსმენილი
/ წაკითხული ტექსტი ან ტექსტის ცალკეული ფრაგმენტი გარდაქმნას აზრობრივ ნახატად.
შედეგი თვალსაჩინოა,
თუ მოსწავლე:
·
ქმნის წაკითხული / მოსმენილი
ტექსტის ან მისი ფრაგმენტის სიუჟეტურ ნახატს;
·
ირჩევს პერსონაჟს / რომელიმე
მოქმედებას / მოქმედების ადგილს და ქმნის ნახატს საკუთარი ინტერპრეტაციით, ფანტაზიით;
·
ქმნის ნახატს, რომელშიც გადმოცემულია
მოსმენილი / წაკითხული ამბის გაგრძელება;
ქართ. II. 11. მოსწავლეს შეუძლია
მცირე მოცულობის ტექსტების დამოუკიდებლად შედგენა ნაცნობი ლექსიკის გამოყენებით.
·
პასუხობს კითხვებს ზეპირად და
შემდეგ წერილობით;
·
გადმოსცემს ნახატით მიღებულ შთაბეჭდილებას;
ბ) სსსმ მოსწავლე
ქართ. II. 2. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და
გაიგოს ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი მცირე
ზომის სხვადასხვა სახის ტექსტები და
გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება.
·
გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას პერსონაჟისა და მისი მოქმედების მიმართ (მომწონს
/ არ მომწონს);
ქართ. II. 4. მოსწავლეს შეუძლია წერილობითი კოდის გაშიფვრა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
დამარცვლით
კითხულობს მარტივი წინადადებებით შედგენილ მცირე ზომის ტექსტებს.
გაკვეთილის მიზანი მთელი
კლასისათვის:
გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეები შეძლებენ ტექსტის წაკითხვასა
და გააზრებას, სათანადო დასკვნების გამოტანას, წაიკითხავენ გამომეტყველებით,დაეუფლებიან
ახალ ლექსიკურ ერთეულებს, დაახასიათებენ პერსონაჟს.
მიზანი სსსმ მოსწავლისთვის:
გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლე
შეძლებს ტექსტის წაკითხვასა და გააზრებას.გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას
პერსონაჟისა და მისი მოქმედების მიმართ (მომწონს / არ მომწონს);
საორგანიზაციო
საკითხების მოგვარებისა და გაკვეთილის მიზნების
ჩამოყალიბების შემდეგ, გამოწვევის მიზნით მოსწავლეებს ვუჩვენე ჩემ მერ POWER
POINT-ში დამზადებული ფოტომასალა
ფარშევანგის შესახებ. შემდეგ დავუსვი კითხვა, თუ რა იცოდენ ამ ფრინველის შესახებ.
სსსმ მოსწავლე აქტიურად იყო ჩართული კითხვა პასუხში. შემდეგ მოსწავლეებს მივაწოდე დამატებითი ინფორმაცია ფარშევანგის შესახებ. წავუკითხე
ტექსტი პაუზებით, გზადაგზა ვხსნიდით გაუგებარ სიტყვებს. დავუსვი ფაქტებზე ორიენტირებული
კითხვები. სსსმ მოსწავლე ელექტრონულ თვალსაჩინოებაზე დაყრდნობით პასუხობდა მარტივ შეკითხვებზე. მოსწავლეებს ვთხოვე შეევსოთ სიტყვაგამოტოვებული
წინადადებები. სსსმ მოსწავლემ შეავსო ერთი წინადადება.მოსწავლეებმა იგავ-არაკის მიხედვით აღწერეს ფარშევანგი. სსსმ მოსწავლემ დახატა ფარშევანგი.მოსწავლეებს
დავურიგე ბარათებზე დაბეჭდილი სიტყვები, უნდა ეპოვათ მსგავსი მნიშვნელობის სიტყვები.
სსსმ მოსწავლემ ჩემი დახმარებით შეასრულა ეს აქტივობა. მომავალში
ვიმუშავებ სსსმ მოსწავლესთან სინონიმებზე
თვალსაჩინოების გამოყენებით. მოსწავლეებმა წაიკითხეს ტექსტი. სსსმ მოსწავლეს
წავაკითხე ტექსტის მცირე მონაკვეთი. დავასახელებინე მოქმედი პირები. მოსწავლეებს დავუსვი
საანალიზო კითხვები და შვადგინეთ გეგმა. სსსმ მოსწავლე ხალისით პასუხობდა კითხვებს და მონაწილეობდა
გეგმის შედგენაში. მოსწავლეებს საშინაო დავალებად მივეცი ტექსტის შინაარსის გადმოცემა გეგმის მიხედვით. სსსმ მოსწავლეს კი დასაწერად ანდაზა „კაცი რომ ლაპარაკობს,
სხვისიც უნდა გაიგონოსო.“
ჩემი
გაკვეთილის მიზანი იყო ტექსტის წაკითხვა და
გააზრება, სათანადო დასკვნების გამოტანა, მეტყველების განვითარება, პერსონაჟის დახასიათება,
კითხვასა და წერაში ვარჯიში. (მთელი კლასისათვის). სსსმ მოსწავლისათვის კი ტექსტის
წაკითხვა, გააზრება და დამოკიდებულების გამოხატვა პერსონაჟებისადმი. მიზნის
მიღწევაში დამეხმარა სწორად შერჩეული აქტივობები:
ელექტრონული რესურსი, კითხვა-პასუხი, ბარათებზე ამობეჭდილი საკლასო დავალებები და ვფიქრობ, რომ სასურველ შედეგზე გავედი. ვთვლი,
რომ ყველა აქტივობა შეესაბამებოდა გაკვეთილის
მიზნებს. შედეგს რომ მივაღწიე, ეს იქიდან ჩანს, რომ მოსწავლეები და სსსმ მოსწავლე აქტიურად
იყვნენ ჩართულნი საგაკვეთილო პროცესში, პასუხობდნენ კითხვებზე და გამოჰქონდათ დასკვნები.დაკვირვების საფუძველზე მოვახდინე
განმავითარებელი შეფასება.კითხვებით ვამოწმებდი
ბავშვების სააზროვნო უნარებს. ამ ყველაფერმა ნათლად დამანახა, რომ მოსწავლეებმა ღრმად გაიაზრეს საკითხი. თუმცა ერთი
ხარვეზი მაინც გამოიკვეთა. აჯობებდა, საკლასო დავალებების შეგროვებაში არ დამეხარჯა
დრო. ამას მომავალში აუცილებლად გავითვალისწინებ.
ადაპტირებული გაკვეთილის გეგმა ქართულ ენაში
საგანი:ქართული.
რუსთავის მე-5 სკოლა
პედაგოგი:ნანა კუჭუხიძე.
სწავლების საფეხური:დაწყებითი-IIდ კლასი.
მოსწავლეთა რაოდენობა:29.
სსსმ მოსწავლე: 1
გაკვეთილის თემა:ნ. ბეზარაშვილის „ერთი მუჭა ბზე“(იგავ- არაკი).
ორგანიზება:ინდივიდუალური.
დრო:40წთ.
აქტუალობა: ბავშვები ისწავლიან იგავ-არაკის გააზრებასა და სათანადო დასკვნების გამოტანას, ცოდნის გამოყენებას ცხოვრებაში, ისწავლიან პერსონაჟების საქციელის შეფასებას,განუვითარდებათ ანალიზისა და სინთეზის უნარები, დაეუფლებიან სწორი, შეგნებული კითხვის ჩვევებს.
მიზანი მთელი კლასისათვის:გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეები შეძლებენ ტექსტის წაკითხვასა და გააზრებას, სათანადო დასკვნების გამოტანას,წაიკითხავენ გამომეტყველებით, გაეცნობიან მოქმედების აღმნიშვნელ სიტყვებს,გამოუმუშავდებათ გრაფიკული ჩვევები.
სსსმ მოსწავლისათვის: მიზანი-გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლე შეძლებს ტექსტის წაკითხვასა და გააზრებას.გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას პერსონაჟისა და მისი მოქმედების მიმართ (მომწონს / არ მომწონს); ეროვნული გეგმით განსაღვრული მისაღწევი შედეგები:მთელი კლასისათვის.
ქართ. II. 2. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი მცირე ზომის სხვადასხვა სახის ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება.
ტექსტზე დაყრდნობით ახასიათებს პერსონაჟებს (მათს გარეგნობას, თვისებებს);
ილუსტრაციების მიხედვით გამოთქვამს ვარაუდს ტექსტის შესაძლო შინაარსის შესახებ; გადმოსცემს მოსმენილი ტექსტის შინაარსს; ქართ. II. 3. მოსწავლეს შეუძლია აქტიური ლექსიკისა და ძირითადი ენობრივი ფორმების მეტყველებაში გამოყენება. შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
თავისუფლად ამოიცნობს ნაცნობ სიტყვებს; ამბის გადმოცემისას იყენებს მართებულ სიტყვაფორმებსა და მარტივ წინადადებებს; ქართ. II. 4. მოსწავლეს შეუძლია წერილობითი კოდის გაშიფვრა. შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე: აღწერს და ახასიათებს ნაცნობ საგანს თვალსაჩინო ნიშნების მიხედვით; სსსმ მოსწავლისათვის: ეროვნული გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები:ქართ. II. 2. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი მცირე ზომის სხვადასხვა სახის ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება. შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე: გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას პერსონაჟისა და მისი მოქმედების მიმართ (მომწონს / არ მომწონს);
რესურსი:მეორე კლასის ქართული ენის სახელმძღვანელო,დაფა ცარცი, თაბახის ფურცლები,კომპიუტერი,მარკერები.
დრო: A ფაზა5წთ B ფაზა 30წთ Cფაზა 5წთ გაკვეთილის მსვლელობა:გამოწვევის მიზნით მასწავლებელი მოსწავლეებს დაფაზე უხაზავს „გონებრივი იერიშის რუკას“.
სვამს კითხვებს:1.როგორი ყანაა თქვენთვის ცნობილი?
2.რა ჰქვია ყანის მოჭრას?(მკა).
3.სანამ ყანა დაპურდება, რა ჰქვია?(ჯეჯილი).
4.რაიმე ლექსს ხომ არ გაიხსენებდით?
იხსენებენ(:„იზარდე მწვანე ჯეჯილო“).
ყანა
სსსმ მოსწავლისათვის: შეკითხვა:
რა ფერისაა ჯეჯილი?
მასწავლებელი მოსწავლეებს უჩვენებს POWER POINT-ში დამზადებულ ფოტომასალას. ნახავენ მარცვლეულის ყანებს.განმარტავს სიტყვა„ ბზეს“.„ბზე არის ხორბლის, ქერის, ჭვავის, შვრიის გალეწვის შემდეგ დარჩენილი ღეროები. თავთავს მარცვალს აცლიან და ცარიელი ღერო რჩება, რომელსაც საქონლის საკვებად იყენებენ. ბზეს საბძელში ინახავენ.
მასწავლებელი კითხულობს ტექსტს პაუზებით:I პაუზა-I აბზაცის ბოლოს, II პაუზა-„აი,ამ ქუდის წონა ოქრო გექნება“...,III პაუზა-მაშინ მასპინძელი საბძელში წავიდა,IV პაუზა-„ნუ გაგიკვირდება, ძმაო,... “ შემდეგ აკითხებს კითხვაში გაწაფულ მოსწავლეს. შემდეგ ნაწილ-ნაწილ კითხულობენ, იხსნება გაუგებარი სიტყვები, თვალსაჩინოებისთვის წერს თაბახის ფურცლებზე და დაფაზე გამოაკრავს.
სსსმ მოსწავლე ტექსტიდან კითხულობს სამ წინადადებას.
მასწავლებელი სვამს პირველი დონის კითხვებს:1.სად მიდიოდა მგზავრი?
2.ვინ გადაარჩინა იგი?
3.როგორ გადაუხადა მგზავრმა თავის გადამრჩენელს პატივისცემა?
4.რა მოითხოვა სტუმარმა?
5.რა გამოუტანა მასპინძელმა?
6.რა უთხრა მასპინძელმა გაოცებულ სტუმარს?
სსსმ მოსწავლე: კითხვები:
1. რა არის მოთხრობის სათაური?
2. როგორ მოიქცა სტუმარი?
მოსწავლეებმა ტექსტიდან დაასახელონ საგნის სახელები, მოქმედების აღმნიშვნელი სიტყვები.
სსსმ მოსწავლე:დაასახელოს იმ საგნის სახელი, რომელიც მასპინძელმა აჩუქა სტუმარს.
დაასახელონ სიტყვების: ეწყინა,ბოროტება,ნაცნობი, ცოტა, ცუდი, მსუბუქი,-საპირისპირო მნიშვნელობის სიტყვები.
სსსმ მოსწავლისათვის:სიტყვით -ეწყინა- შეადგინოს ორსიტყვიანი წინადადება.
საანალიზო კითხვები:1.როგორ გამოხატა მგზავრმა თავისი მადლიერება?
2.რატომ გამოუტანა მან სტუმარს ბზე?
3.როგორ ახსნა თავისი მოქმედება?
4.ეთანხმებით თუ არა მის სიტყვებს?
5.თქვენი აზრით რა არის სიკეთე?
6.რა არის სიკეთის ფასი?
7.გაიხსენეთ რა გვისწავლია სიკეთეზე?
8.ამის შემდეგ როგორ მოიქცეოდა ეს კაცი?
9.ამ იგავ-არაკის მიხედვით როგორი ადამიანია მასპინძელი?(მადლიერი).
10.როგორი ადამიანია სტუმარი?
11.რისი თქმა სურს ამ იგავით მწერალს? ვის მხარეზეა, ჩანს თუ არა ამ იგავში?
სსსმ მოსწავლისათვის:გამოხატოს საკუთარი დამოკიდებულება პერსონაჟების მიმართ.(რა მოეწონა, რა არ მოეწონა).
მთელი კლასი: მასწავლებელი მიმართავს მოსწავლეებს დააკავშირონ შინაარსით მახლობელი მოქმედების აღმნიშვნელი სიტყვები:ანათებს-კაშკაშებს,უყურებს-უცქერს,ლაპარაკობს-საუბრობს, კივის-ყვირის,გაიქცა-მოკურცხლა.
სსსმ მოსწავლისათვის:წაიკითხოს და ჩაწეროს ოთხი სიტყვა.
შემდეგ მასწავლებელი მოსწავლეებს დააკვირვებს სახელმძღვანელოში მოცემულ ნახატზე.გლეხი ბარავს,თოხნის,თიბავს.რა მოქმედებას ასრულებს გლეხი? შეადგინონ წინადადებები და დასვან კითხვები.
სსსმ მოსწავლისათვის:მოსწავლე კლასთან ერთად ჩართულია კითხვა-პასუხში.
ბავშვები ასრულებენ აქტივობის რვეულში მოცემულ პირველ დავალებას.
სსსმ მოსწავლისათვის:დახატოს გლეხის მოქმედება.
შინაარსის გადმოსაცემად ტექსტს ყოფენ ეპიზოდებად და კოლექტიურად ადგენენ გეგმას: 1.მგზავრის გადარჩენა.
2.მგზავრის მადლიერება
3.სტუმრის მოთხოვნა.
4.მასპინძლის პასუხი.
სსსმ მოსწავლისათვის:მოსწავლე კლასთან ერთად აქტიურად არის ჩართული გეგმის შედგენაში.
საშინაო დავალება კლასისათვის :აქტივობის რვეულში მეორე დავალება.ტექსტი თხრობით.
სსსმ მოსწავლისათვის: საშინაო დავალება: გადმოსცეს მოთხრობის შინაარსი სამი- ოთხი წინადადებით.დახატოს ერთ-ერთი პერსონაჟი.
შეფასების რუბრიკა
დაბალი საშუალო მაღალი
უჭირს ტექსტის კითხვა და გააზრება,ვერ გამოაქვს სათანადო დასკვნები,ვერ კითხულობს გამომეტყველებით,ვერ ასახელებს მოქმედების აღმნიშვნელ სიტყვებს.
ნაწილობრივ იაზრებს ტექსტს,ნაწილობრივ გამოაქვს დასკვნები,ნაწილიბრივ ასახელებს მოქმედების აღმნიშვნელ სიტყვებს.
არ უჭირს ტექსტის კითხვა და გააზრება, გამოაქვს სათანადო დასკვნები,კითხულობს გამომეტყველებით,ასახელებს მოქმედების აღმნიშვნელ სიტყვებს.
დანართი
POWER POINT-ში შექმნილი სლაიდები-მარცვლოვანი კულტურები.
სსსმ მოსწავლისათვის:წაიკითხოს და ჩაწეროს ოთხი სიტყვა.
ანათებს-კაშკაშებს.
კივის-ყვირის.
https://drive.google.com/file/d/19com7MEBiM85MCR4dWJlprmREm1-Pj3s/view?usp=sharing
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ადაპტირებული გაკვეთილის რეფლექსია
რუსთავის მე-5
საჯარო სკოლა
პედაგოგი:
ნანა კუჭუხიძე
გაკვეთილის
თემა:ნ.
ბეზარაშვილის „ერთი მუჭა ბზე“(იგავ- არაკი).
2018
წლის 2 აპრილს ჩავატარე ადაპტირებული გაკვეთილი IIდ კლასში. 29 მოსწავლიდან ესწრებოდა 27, მათგან ერთი სსსმ მოსწავლე. გაკვეთილი მორგებული იყო ეროვნლი სასწავლო გეგმის
ქართული ენისა და ლიტერატურის სტანდარტებს.
:ეროვნული გეგმით განსაღვრული მისაღწევი შედეგები:
მთელი კლასისათვის.
ქართ. II. 2. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი მცირე ზომის სხვადასხვა
სახის ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება.
·
ტექსტზე დაყრდნობით ახასიათებს
პერსონაჟებს (მათს გარეგნობას, თვისებებს);
·
ილუსტრაციების მიხედვით
გამოთქვამს ვარაუდს ტექსტის შესაძლო შინაარსის შესახებ;
·
გადმოსცემს მოსმენილი
ტექსტის შინაარსს;
ქართ. II. 3. მოსწავლეს შეუძლია აქტიური ლექსიკისა და
ძირითადი ენობრივი ფორმების მეტყველებაში გამოყენება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
თავისუფლად ამოიცნობს
ნაცნობ სიტყვებს;
·
ამბის გადმოცემისას იყენებს
მართებულ სიტყვაფორმებსა და მარტივ წინადადებებს;
ქართ. II. 4. მოსწავლეს
შეუძლია წერილობითი კოდის გაშიფვრა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ
მოსწავლე:
აღწერს და ახასიათებს
ნაცნობ საგანს თვალსაჩინო ნიშნების მიხედვით;
სსსმ მოსწავლისათვის:
ეროვნული გეგმით
განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები:ქართ. II. 2. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი მცირე ზომის სხვადასხვა
სახის ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას პერსონაჟისა და
მისი მოქმედების მიმართ (მომწონს / არ მომწონს);
მიზანი მთელი
კლასისათვის:გაკვეთილის
ბოლოს მოსწავლეები შეძლებენ ტექსტის წაკითხვასა და გააზრებას, სათანადო დასკვნების
გამოტანას,წაიკითხავენ გამომეტყველებით, გაეცნობიან მოქმედების აღმნიშვნელ სიტყვებს,გამოუმუშავდებათ
გრაფიკული ჩვევები.
სსსმ მოსწავლისათვის: მიზანი-გაკვეთილის ბოლოს
მოსწავლე შეძლებს ტექსტის წაკითხვასა და გააზრებას.გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას
პერსონაჟისა და მისი მოქმედების მიმართ (მომწონს / არ მომწონს);
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარებისა და გაკვეთილის მიზნების ჩამოყალიბების
შემდეგ, გამოწვევის მიზნით მოსწავლეებს დაფაზე დავუხაზე „გონებრივი იერიშის რუკა“.
ბავშვებმა ჩამოთვალეს სხვადასხვა სახის მარცვლეულის ყანა. შემდეგ მოსწავლეებს ვუჩვენე
ჩემ მიერ
POWER POINT-ში დამზადებული ფოტომასალა „მარცვლეული
კულტურები.“ ავხსენით სიტყვა „ბზე“. ბავშვებს ტექსტი წ ავუკითხე პაუზებით. შემდეგ წავაკითხე კითხვაში გაწაფულ მოსწავლეს. სსსმ მოსწავლეს წავაკითხე სამი წინადადება. დავსვი შინაარსობრივი
კითხვები. სსსმ მოსწავლემ დაასახელა მოთხრობის
სათაური და შეაფასა პერსონაჟის საქციელი.მოსწავლეებმა დაასახელეს საგნისა და მოქმედების აღმნიშვნელი სიტყვები, სსსმ მოსწავლეც ჩართული იყო
ამ აქტივობაში, ჩამოთვლილი სიტყვებით შეადგინა ორსიტყვიანი წინადადება, მაგრამ გაუჭირდა მოქმედების აღმნიშვნელი სიტყვის დასახელება. ამ კუთხით ვიმუშავებ სსსმ მოსწავლესთან და თვალსაჩინოების გამოყენებით ვავარჯიშებ
მოქმედების აღმნიშვნელი სიტყვების გაგება- დამახსოვრებაში. მოსწავლეებს დავუსვი
საანალიზო კითხვები. სსსმ მოსწავლე ხალისით პასუხობდა მარტივ კითხვებზე და გამოხატავდა
საკუთარ დამოკიდებულებას პერსონაჟებისადმი. სახელმძღვანელოში მოცემულ ნახატზე
ნაჩვენებია გლეხის მოქმედება, მოსწავლეებმა ნახატის მიხედვით დასვეს კითხვები და შეადგინეს წინადადებები. სსსმ მოსწავლემ
დახატა გლეხის მოქმედება. ტექსტი დავყავით ეპიზოდებად, კოლექტიურად შევადგინეთ
გეგმა. სსსმ მოსწავლე აქტიურად და ხალისით იყო ჩართული ამ აქტივობაში. მთელ კლასს
საშინაო დავალება მივეცი აქტივობის რვეულიდან, სსსმ მოსწავლეს კი დავავალე სამი -ოთხი წინადადებით შინაარსის გადმოცემა, ერთ-ერთი
პერსონაჟის დახატვა.
გაკვეთილი წარვმართე გეგმით გათვალისწინებული აქტივობების
მიხედვით, კითხვა-პასუხის მეთოდით. გამოვიყენე ელექტრონული რესურსი. გაკვეთილის შედეგები შეესაბამებოდა წინასწარ განსაზღვრულ საგაკვეთილო
მიზნებს. გაკვეთილი საკმაოდ აქტიურად წარიმართა. ამას ხელი შუწყო საგაკვეთილო აქტივობებმა. აქტიურად იყო ჩართული სსსმ მოსწავლე. ხალისით პასუხობდა მარტივ შეკითხვებს.
შედეგს მივაღწიე, თუმცა გაკვეთილის ბოლოს გამოიკვეთა
გარკვეული ხარვეზი, უკუკავშირს ცოტა დრო დავუთმე, რადგან გაკვეთილი დასასრულს უახლოვდებოდა.
სხვა დროს რომ ჩავატარო მსგავსი გაკვეთილი, გავითვალისწინებ ამ შეცდომას.
ინდივიდუალური
სასწავლო გეგმა
III კლასი
თარიღი:2018-2019 სასწავლო წელი
საგანი:ქართული ენა
მასწავლებლის სახელი, გვარი: ნანა კუჭუხიძე
მიმართულება:ზეპირმეტყველება
გრძელვადიანი მიზანი (წლიური ან სემესტრული)
1 ქართ.დაწყ.(I).1. მოსწავლემ უნდა შეძლოს
სათანადო სამეტყველო ქცევის გამოვლენა ნაცნობ საკომუნიკაციო სიტუაციაში.
|
მოკლევადიანი მიზანი (ერთი მოკლევადიანი მიზანი
განისაზღვრება 4-6 კვირის ვადით, სასწავლო წლის მანძილზე სსსმ მოსწავლისთვის
შედგენილი უნდა იყოს 6-7 მოკლევადიანი მიზანი)
1
|
სექტემბერი-
ოქტომბერი
1.მიზნისა და სამეტყველო სიტუაციის ადრესატის გათვალისწინებით
ირჩევს შესაბამის არავერბალურ საშუალებებს (ჟესტს, მიმიკას, ინტონაციას);
ნოემბერი-
დეკემბერი
2.ადეკვატურად რეაგირებს ნაცნობ სამეტყველო სიტუაციაში;
იანვარი - თებერვალი
3.ადეკვატურად აღიქვამს ინფორმაციას;
მარტი- აპრილი
4.გადმოსცემს ინფორმაციას ნანახის, განცდილის შესახებ;
მაისი - ივნისი
5.ჰყვება ამბავს პირადი გამოცდილებიდან
|
ჩამოწერეთ
მიზნის შესაბამისი აქტივობები მაგალითისთვის, მსგავსი აქტივობების წინასწარ
შედგენა თქვენ დაგჭირდებათ ყოველი გაკვეთილის დაგეგმვამდე
|
რესურსი
|
|
1
|
სექტემბერი-
ოქტომბერი
1.მოსწავლე მონაწილეობს სიტუაციურ თამაშებში.
2.მოსწავლე წაკითხული მოთხრობის შთაბეჭდილებს უზიარებს თანაკლასელებს
3.მოსწავლე ადგენს მარტივი წინადადებას და სათანადო ინტონაციით წარმოთქმას მას.
4.მოსწავლე მონაწილეობს როლურ თამაშში და ასრულებს
როლს შესაბამისი ინტონაციისა და მიმიკის
გამოყენებით.
5.მოსწავლე გათამაშებს მინი დიალოგს ოჯახის წევრთან.
|
სახელმძღვანელო,
რვეული , კალამი, ბარათებზე დაბეჭდილი მინიდიალოგები.
|
2
|
ნოემბერი-
დეკემბერი
1.მოსწავლე
ყვება ამბავს საოჯახო ალბომიდან შერჩეულ ფოტოსურათთან დაკავშირებით.
2.მოსწავლე პასუხს სცემს მასწავლებლის მიერ
შეთავაზებულ მარტივ კითხვებზე.
3.მოსწავლე მონაწილეობას იღებს ვიქტორინაში.
4.მოსწავლე თამაშობს ლექსიკური ერთეულებით: ორ- ან
მეტ ცნებიან კომპოზიტებში ფუძეთა გამოყოფა (მაგ., გონებაწართმეული, უსახლკარო,
თავგზააბნეული, ხელფეხშეკრული) და სხვა.
5.მოსწავლე საუბრობს საყვარელი მულტფილმის შესახებ.
|
სახელმძღვანელო,
რვეული, კალამი, საოჯახო ფოტოსურათი, ელექტრორესურსი.
|
|
იანვარი- თებერვალი
1 მოსწავლე ყვება საგაკვეთილო ტექსტს,
მასწავლებლის დამხმარე კითხვებით.
2 მოსწავლე ყვება ლექსს ზეპირად.
3 მოსწავლე განასხვავებს და ჩამოთვლის სულიერ და
უსულო არსებით სახელებს.
4 მოსწავლე ამოიცნობს მოქმედების აღმნიშვნელ
სიტყვებს წინადადებაში.
5 მოსწავლე უსვამს კითხვას ზედსართავ სახელს.
6 მოსწავლე მასწავლებლის მიერ მხოლობითში დასმულ
სიტყვას გადაიყვანს მრავლობით რიცხვში.
|
სახელმძღვანელო,
რვეული, კალამი,
|
|
მარტი- აპრილი
1 მოსწავლე ყვება საგაკვეთილო ტექსტს,
მასწავლებლის დამხმარე კითხვებით.
2 მოსწავლე ყვება ლექსს ზეპირად.
3 საგაკვეთილო ტექსტის ბოლოს მოცემულ კითხვებს
სცემს პასუხს ზეპირად.
მონაწილეობას იღებს კომიქსის ზეპირად კითხვაში
კლასელებთან ერთად.
4 პასუხობს კითხვებს ზმნის დროებთან
დაკავშირებით.
5 ძერწავს კომიქსის და სხვა ტექსტების
პერსონაჟებს.
|
სახელმძღვანელო,
რვეული, კალამი, პლასტილინი.
|
|
მაისი- ივნისი
1 მოსწავლე ყვება საგაკვეთილო ტექსტს,
მასწავლებლის დამხმარე კითხვებით.
2 მოსწავლე ყვება ლექსს ზეპირად.
3 საგაკვეთილო ტექსტის ბოლოს მოცემულ კითხვებს
სცემს პასუხს ზეპირად.
4 დიალოგის დროს იყენებს თავაზიანი საუბრის
ფორმას.
5გადმოსცემს
მასწავლებლის მიერ წაკითხული უცხო ტექსტის შინაარსს.
6 ასახელებს ზმნებს პირველ პირში.
7 ანდაზებს და გამოცანებს გადმოსცემს ზეპირად.
|
სახელმძღვანელო,
რვეული, კალამი,
|
ინდივიდუალური
სასწავლო გეგმა
თარიღი:2018-2019
საგანი:ქართული ენა
მასწავლებლის სახელი, გვარი:ნანა კუჭუხიძე
მიმართულება: კითხვა
გრძელვადიანი მიზანი (წლიური ან სემესტრული)
1ქართ.დაწყ.(I).6.
მოსწავლემ უნდა შეძლოს გაწაფულად კითხვა.
2.ქართ.დაწყ.(I).9.
მოსწავლემ უნდა შეძლოს წაკითხული ტექსტის მიმართ პირადი დამოკიდებულების
გამოხატვა და ახსნა; ტექსტის თემის და/ან მასში განხილული კონკრეტული საკითხების
შეფასება.
|
მოკლევადიანი მიზანი (ერთი მოკლევადიანი მიზანი
განისაზღვრება 4-6 კვირის ვადით, სასწავლო წლის მანძილზე სსსმ მოსწავლისთვის
შედგენილი უნდა იყოს 6-7 მოკლევადიანი მიზანი)
1
|
სექტემბერი- ოქტომბერი
1. მოსწავლე შეძლებს მასწავლებლის მიერ მითითებული ეპიზოდის და
მცირე ზომის ტექსტების ხმამაღლა,
თავისუფლად წაკითხვას.
ნოემბერი- დეკემბერი
2.მოსწავლე შეძლებს
დაიცვას პაუზა სასვენ ნიშნებთან
ხმამაღლა კითხვისას.
იანვარი- თებერვალი
3.მოსწავლე შეძლებს
გამოხატოს წაკითხული ტექსტით აღძრული
ემოციები, განცდები.
მარტი- აპრილი
4.მოსწავლე შეძლებს
დაასახელოს საყვარელი პერსონაჟი და ახსნას საკუთარი არჩევანი.
მაისი - ივნისი
5.მოსწავლე შეძლებს
დაასახელოს ნაწარმოების გმირების მოქმედების მოტივი(რატომ მოიქცა ასე) და
შეაფასოს მათი საქციელი.
|
ჩამოწერეთ
მიზნის შესაბამისი აქტივობები მაგალითისთვის, მსგავსი აქტივობების წინასწარ
შედგენა თქვენ დაგჭირდებათ ყოველი გაკვეთილის დაგეგმვამდე
|
რესურსი
|
|
1
|
სექტემბერი-
ოქტომბერი
1.ტექსტზე დაყრდნობით მოსწავლემ ახასიათებს პერსონაჟებს (მათი გარეგნობა, თვისებები);
2.მოსწავლე გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას პერსონაჟისა და მისი მოქმედების მიმართ
(მომწონს / არ მომწონს, კარგად მოიქცა / ცუდად მოიქცა; კეთილია, გონიერია და
ა.შ.);
3. მოსწავლემ ხმამაღლა (მთლიანი სიტყვებით ან დამარცვლით) კითხულობს მარტივ წინადადებებით შედგენილი მცირე
ზომის ტექსტებს (კითხვის
ტექნიკის დაუფლების ხელშეწყობის მიზნით შედგენილი ტექსტები, საბავშვო ლექსები, გამოცანები,
ანდაზები, ენის გასატეხები, ფრაგმენტები მოთხრობებიდან, იგავ-არაკები და სხვ.);
ეცადოს დაიცვას პაუზა სასვენ ნიშნებთან;
4. მოსწავლე პოულობს და კითხულობს ტექსტში მასწავლებლის მიერ მითითებულ ადგილებს.
5.
მოსწავლემ მოიფიქრებს ორი კითხვას და დაუსვამს თავის ამხანაგს.
|
სახელმძღვანელო,
რვეული,კალამი, ელექტრორესურსი.
|
2
|
ნოემბერი-
დეკემბერი
1. მოსწავლე იხსენებს ზღაპრებს და ახასიათებს ზღაპრის რომელიმე გმირს.
2.
მოსწავლე ტექსტში ეძებს სიტყვას, რომელიც ყველაზე მეტი ასოებისაგან შედგება.
3.
მოსწავლემ ტექსტში ეძებს ერთმარცვლიანი და
ორმარცვლიანი სიტყვებს.
4.
მოსწავლე ახლად შესწავლილი სიტყვების გამოყენებით ადგენს სამსიტყვიანი
წინადადებას.
5.
მოსწავლემ იხსენებს მაგალითებს
ცხოვრებიდან, ლიტერატურული მასალიდან.
|
სახელმძღვანელო,
რვეული,კალამი, ელექტრორესურსი.
|
3
|
იანვარი- თებერვალი
1 მოსწავლე მონაწილეობს როლურ
კითხვაში კლასელებთან ერთად.
2 მოსწავლე თვალს ადევნებს
ტექსტს და აგრძელებს კითხვას
მასწავლებლის მითითებით.
3 აბზაცებად კითხვის დროს
აგრძელებს კითხვას მითითებული აბზაციდან.
4 მოსწავლე საგაკვეთილო ტექსტში
მოძებნის მასწავლებლის მიერ მითითებულ
ნაწილს და წაიკითხავს მას.
5 თავისუფლად კითხულობს ნაცნობ
და უცნობ სიტყვებს.
|
სახელმძღვანელო,
რვეული, კალამი, ელექტრო
რესურსი.
|
4
|
მარტი- აპრილი
1 კითხვის დროს იცავს პაუზას
სიტყვებს შორის.
2 ტექსტიდან წაიკითხავს და
მოიძიებს საჭირო ინფორმაციას.
3 კითხვის დროს ასახელებს
პერსონაჟის მოქმედებებს.
4 მოსწავლე კითხვის დრის
შეხვედრილ რთულ სიტყვებს მარცვლავს და შემდეგ აერთიანებს.
5 კითხვის დროს ამოიცნობს
მოქმედების ადგილსა და დროს.
|
სახელმძღვანელო,
რვეული, კალამი, ელექტრო
რესურსი.
|
5
|
მაისი - ივნისი
1მოსწავლე გადმოსცემს წაკითხული
ტექსტით აღძრულ ემოციებს.
2 კითხვის დროს ასახელებს
პერსონაჟის მოქმედებებს და გამოხატავს პირად დამოკიდებულებას მის მიმართ.
3 კითხულობს ტექსტს და
აკავშირებს მას მისთვის ნაცნობ სხვა ტექსტთან.
4 კითხვის დროს იცავს სასვენ
ნიშნებს.
5 კითხვის დროს ამოიცნობს
მასწავლებლის მიერ დასახელებულ მეტყველების ნაწილებს.
|
სახელმძღვანელო,
რვეული, კალამი, ელექტრო
რესურსი.
|
ინდივიდუალური
სასწავლო გეგმა
თარიღი:2018-2019
საგანი:ქართული ენა
მასწავლებლის სახელი, გვარი: ნანა კუჭუხიძე
მიმართულება: წერა
გრძელვადიანი მიზანი (წლიური ან სემესტრული)
1 ქართ.დაწყ.(I).13. მოსწავლემ უნდა
შეძლოს სტანდარტით განსაზღვრული სხვადასხვა ტიპის მცირე ზომის მარტივი ტექსტების
შექმნა ნაცნობ თემატიკაზე.
|
მოკლევადიანი მიზანი (ერთი მოკლევადიანი მიზანი
განისაზღვრება 4-6 კვირის ვადით, სასწავლო წლის მანძილზე სსსმ მოსწავლისთვის
შედგენილი უნდა იყოს 6-7 მოკლევადიანი მიზანი)
1
|
სექტემბერი- ოქტომბერი
1.მოსწავლე შეძლებს
გასაგებად წარმოადგინოს საჭირო ინფორმაცია.
ნოემბერი- დეკემბერი
2.მოსწავლე შეძლებს
აღწეროს კონკრეტული საგანი(მცენარე, ცხოველი).
იანვარი- თებერვალი
3.მოსწავლე შეძლებს
წერილობით გადმოსცეს ნაცნობი ტექსტის ეპიზოდის შინაარსი.
მარტი- აპრილი
4.მოსწავლე შეძლებს შეადგინოს მარტივი
დიალოგები.
მაისი - ივნისი
5.მოსწავლე შეძლებს
გამოიყენოს ახლად შესწავლილი სიტყვები და ფრაზები.
|
ჩამოწერეთ
მიზნის შესაბამისი აქტივობები მაგალითისთვის, მსგავსი აქტივობების წინასწარ
შედგენა თქვენ დაგჭირდებათ ყოველი გაკვეთილის დაგეგმვამდე
|
რესურსი
|
|||
|
||||
1
|
სექტემბერი- ოქტომბერი
1.მოსწავლე ადგენს მარტივ ინსტრუქციებს ნაცნობ თემატიკაზე (მაგ., როგორ უნდა მოვიქცეთ ქუჩის გადასასვლელებზე, როგორ მოვუაროთ შინაურ ცხოველებს, როგორ გავუფრთხილდეთ სასკოლო ნივთებს);
2.მოსწავლე წერს წერილს ნაწარმოების პერსონაჟის/კომიქსის, მულტფილმის გმირის მიმართ.
3. მოსწავლე ადგენს მცირე ზომის მარტივ ინფორმაციულ ტექსტს სხვადასხვა საგანში შეძენილი ცოდნის საფუძველზე (მაგ.,,შემოდგომა, შინაური ცხოველები, ”ჩვენი დედაქალაქი”);
4. მოსწავლე ადგენს მცირე ზომის აღწერით ტექსტს. (მაგ. სურათის/ილუსტრაციის აღწერა).
5. მოსწავლე ახასიათებს პერსონაჟს მარტივი გრაფიკული სქემების გამოყენებით;
|
სახელმძღვანელო,
რვეული,კალამი, ელექტრორესურსი. დაფა,
ცარცი.
|
||
2
|
ნოემბერი- დეკემბერი
1. მოსწავლე მასწავლებლის კარნახით იწერს
ჩიტების სახელებს.
2.მოსწავლე
ლექსიდან ამოიკითხავს იმ სტროფს, რომელიც მოეწონა და იმსჯელებს.
3.მოსწავლე
აკვირდება სახელმძღვანელოში მოთავსებულ ილუსტრაციას და ადგენს პატარა მოთხრობას.
4.მოსწავლე წერს კარნახით;
5.მოსწავლემ
კითხულობს მოთხრობაში კითხვით და ძახილის წინადადებებს და ჩაწერს რვეულში.
|
სახელმძღვანელო,
რვეული,კალამი, ელექტრორესურსი. დაფა,
ცარცი.
|
||
3
|
იანვარი- თებერვალი
1 საგაკვეთილო ტექსტის ბოლოს
მოცემულ კითხვებს სცემს პასუხს წერილობით.
2 მოსწავლე წერილობით გადმოსცემს
ნასწავლი ტექსტის ეპიზოდს.
3 წერისას იცავს კლასის
შესაბამისი ხაზოვან სტრუქტურას.
4 მოსწავლე დაფიდან იწერს
ტექსტს.
5 მოსწავლე წერს კლასის წესებს.
|
სახელმძღვანელო,
რვეული, კალამი, ელექტრორესურსი. დაფა,
ცარცი.
|
||
4
|
მარტი- აპრილი
1 საგაკვეთილო ტექსტის ბოლოს
მოცემულ კითხვებს სცემს პასუხს წერილობით.
2 მოსწავლე წერს მარტივ
დიალოგებს.
3 ადგენს ტექსტის გეგმას
მასწავლებლის დახმარებით.
4 წერის დროს იყენებს სასვენ ნიშნებს.
5 წერის დროს იყენებს ენობრივ
გრამატიკულ საშუალებებს.
|
სახელმძღვანელო,
რვეული, კალამი, ელექტრორესურსი. დაფა,
ცარცი.
|
||
5
|
მაისი - ივნისი
1საგაკვეთილო ტექსტის ბოლოს
მოცემულ კითხვებს სცემს პასუხს წერილობით.
2 სწორად მარცვლავს სიტყვებს და
სწორად გადააქვს სტრიქონიდან სტრიქონზე.
3 მოსწავლე დაფიდან იწერს
ტექსტს.
4 მოსწავლე წერს მასწავლებლის
კარნახით.
5 მოსწავლე ადგენს მარტის 5-6
წინადადებიან ტექსტს თავისუფალ თემაზე.
|
სახელმძღვანელო,
რვეული, კალამი, ელექტრორესურსი. დაფა,
ცარცი.
|
||
შენიშვნა:
ეს ფურცელი გადამრავლდება ყველა საგნის მასწავლებლისთვის
ინდივიდუალური
სასწავლო გეგმის მონიტორინგი
გრძელვადიანი მიზანი:
1 ქართ.დაწყ.(I).1. მოსწავლემ უნდა შეძლოს სათანადო
სამეტყველო ქცევის გამოვლენა ნაცნობ საკომუნიკაციო სიტუაციაში.
2 ქართ.დაწყ.(I).6. მოსწავლემ უნდა შეძლოს
გაწაფულად კითხვა.
3 ქართ.დაწყ.(I).9. მოსწავლემ უნდა შეძლოს
წაკითხული ტექსტის მიმართ პირადი დამოკიდებულების გამოხატვა და ახსნა; ტექსტის
თემის და/ან მასში განხილული კონკრეტული საკითხების შეფასება.
4 ქართ.დაწყ.(I).13. მოსწავლემ უნდა შეძლოს
სტანდარტით განსაზღვრული სხვადასხვა ტიპის მცირე ზომის მარტივი ტექსტების შექმნა
ნაცნობ თემატიკაზე.
მოკლევადიანი მიზნები:
მოკლევადიანი
მიზნები
|
თვე
09
|
თვე
10
|
თვე
11
|
თვე
12
|
თვე
1
|
|
09
|
სექტემბერი- ოქტომბერი
1.მიზნისა
და სამეტყველო სიტუაციის ადრესატის გათვალისწინებით ირჩევს შესაბამის
არავერბალურ საშუალებებს (ჟესტს, მიმიკას, ინტონაციას);
2
მოსწავლე შეძლებს მასწავლებლის მიერ
მითითებული ეპიზოდის და მცირე ზომის ტექსტების
ხმამაღლა, თავისუფლად წაკითხვას.
3
მოსწავლე შეძლებს გასაგებად წარმოადგინოს საჭირო ინფორმაცია.
|
1მოსწავლე
მიზნისა და
სამეტყველო სიტუაციის ადრესატის გათვალისწი-ნებით ირჩევს შესაბამის არავერბალურ
საშუალებებს
2 მოსწავლე კითხულობს ტექსტებს ხმამაღლა,
თავისუფლად
|
3
მოსწავლე საჭირო ინფორმაციას წარმოადგენს გასაგებად.
|
|
|
|
10
|
|
|
|
|||
11
|
ნოემბერი- დეკემბერი
1
ადეკვატურად რეაგირებს ნაცნობ სამეტყველო სიტუაციაში;
2
მოსწავლე შეძლებს დაიცვას პაუზა სასვენ
ნიშნებთან ხმამაღლა კითხვისას.
3
მოსწავლე შეძლებს აღწეროს კონკრეტული საგანი(მცენარე, ცხოველი).
|
|
|
1მოსწავლე ადეკვატურად
რეაგირებს ნაცნობ სამეტყველო სიტუაციაში;
2
მოსწავლეს უჭირს დაიცვას პაუზა სასვენ
ნიშნებთან ხმამაღლა კითხვისას.
|
3
მოსწავლე აღწერს კონკრეტულ საგნებს .
|
|
12
|
|
|
|
|||
1
|
იანვარი -
1ადეკვატურად
აღიქვამს ინფორმაციას;
2 მოსწავლე შეძლებს გამოხატოს წაკითხული
ტექსტით აღძრული ემოციები,
განცდები.
|
|
|
|
|
1მოსწავლეს
შეუძლია ადეკვატუ-რად აღიქვას მოსმენილი ინფორმაცია.
2
მოსწავლემ თავისუფლად გამოხატა წაკითხული ტექსტით
აღძრული ემოციები, განცდები.
|
მოკლევადიანი
მიზნები
|
თვე
2
|
თვე
3
|
თვე
4
|
თვე
5
|
თვე
6
|
|
2
|
თებერვალი
3.მოსწავლე
შეძლებს წერილობით გადმოსცეს ნაცნობი ტექსტის ეპიზოდის შინაარსი.
|
3.მოსწავლე წერილობით
გადმოსცემს ნაცნობი ტექსტის ეპიზოდის შინაარსს მასწავლებლის დახმარებით.
|
|
|
|
|
3
|
მარტი-
აპრილი
1გადმოსცემს
ინფორმაციას ნანახის, განცდილის შესახებ;
2 მოსწავლე შეძლებს დაასახელოს საყვარელი პერსონაჟი და ახსნას
საკუთარი არჩევანი.
3 მოსწავლე შეძლებს შეადგინოს მარტივი
დიალოგები.
|
|
1მოსწავლემ გადმოსცა ინფორმაცია ნანახის, განცდილის
შესახებ;
2 მოსწავლე ასახელებს საყვარელ პერსონაჟს და ხსნის საკუთარ არჩევანს.
|
3
მოსწავლემ შეადგინა
მარტივი დიალოგები მეწყვილესთან ერთად.
|
|
|
4
|
|
|
|
|||
5
|
მაისი
- ივნისი
1ჰყვება ამბავს პირადი გამოცდილებიდან
2 მოსწავლე შეძლებს
დაასახელოს ნაწარმოების გმირების მოქმედების მოტივი (რატომ მოიქცა ასე) და შეაფასოს
მათი საქციელი.
3 მოსწავლე შეძლებს გამოიყენოს ახლად
შესწავლილი სიტყვები და ფრაზები.
|
|
|
|
1მოსწავლე
ჰყვება ამბავს პირადი
გამოცდილე-ბიდან.
2
მოსწავლე ასახელებს
ნაწარმოების გმირების მოქმედების მოტივი (რატომ მოიქცა ასე) და შეაფასოს
მათი საქციელი.
|
3 მოსწავლე თავისუფლად იყენებს ახლად შესწავლილ
სიტყვებს და ფრაზებს.
|
6
|
|
|
|
მიღწეული მოკლევადიანი მიზნების აღწერა ხდება
განმავითარებელი კომენტარით
მნიშვნელოვანია, ინდივიდუალურ სასწავლო
გეგმას თან ახლდეს სასწავლო წლის მანძილზე შესრულებული მოსწავლის ნამუშევრები,
დავალებები.
ინდივიდუალური
სასწავლო გეგმა
კლასი
III
თარიღი: 2018-2019 სასწავლო წელი
საგანი:ბუნებისმეტყველება
მასწავლებლის სახელი, გვარი-ნანა კუჭუხიძე
მიმართულება:1. ცოცხალი სამყარო. 2.დედამიწა
და გარე სამყარო.
გრძელვადიანი მიზანი (წლიური ან სემესტრული)
1 bun.III.2. moswavlem unda SeZlos yvavilovani mcenareebis zogadi daxasiaTeba.
2ბუნ.III.6. მოსწავლემ
უნდა შეძლოს უშუალოდ დაკვირვებად ციურ სხეულებზე მსჯელობა.
|
მოკლევადიანი მიზანი (ერთი მოკლევადიანი მიზანი
განისაზღვრება 4-6 კვირის ვადით, სასწავლო წლის მანძილზე სსსმ მოსწავლისთვის
შედგენილი უნდა იყოს 6-7 მოკლევადიანი მიზანი)
1
|
სექტემბერი -
ოქტომბერი
1amoicnobs
yvavilovani mcenaris ZiriTad organoebs da msjelobs maTi daniSnulebis Sesaxeb
(fesvi – wylis Sewova, Rero – wylisa da sakvebis gatareba.
ნოემბერი - დეკემბერი
2. akvirdeba da aRwers yvavilovani
mcenareebis zogierT garegnul niSans (mag., eklebi, Teslis gavrcelebis
samarjvebi, fesvis sigrZe da forma.
იანვარი - თებერვალი
3მოიპოვებს მასალას ყვავილოვანი მცენარის ორგანოების მრავალფეროვნების
შესახებ და უზიარებს თანაკლასელებს;
მარტი - აპრილი
4აღწერს და ადარებს ერთმანეთს მზეს, სხვა
ვარსკვლავებს და მთვარეს;
მაისი - ივნისი
5. მოსწავლე adgens sakuTari dRis/kviris reJims
drois (saaTebis) miTiTebiT.
|
ჩამოწერეთ მიზნის შესაბამისი აქტივობები მაგალითისთვის, მსგავსი
აქტივობების წინასწარ შედგენა თქვენ დაგჭირდებათ ყოველი გაკვეთილის
დაგეგმვამდე
|
რესურსი
|
|
1
|
სექტემბერი-
ოქტომბერი
1. moswavle qmnის mcenaris naxatს/aplikaciaს da moniSnავს masze ZiriTadi organoebis saxelwodebebს.
2
მო სწავლე ამოარჩევს მენიუდან kerZebს, romlis momzadebisaTvisac
gamoiyeneba mcenareebi;
3.
moswavle lupis saSualebiT Seiswavlის mcenareebis
nimuSebს, maTi organoebს da gamoTqvaს varaudi zogierTi axlad aRmoCenili
niSan-Tvisebis (mag., bususiani Rero, daZarRvuli foToli, dakbilulkidiani
foToli) daniSnulebis Sesaxeb, akeTებს mis Canaxatს.
4.მოსწავლე
ყვავილოვან მცენარეებს გადუღებს ფოტოებს
და ახასიათებს მათ 2 -3სიტყვით.
5.მოსწავლე
ერთმანეთს ადარებს სახლიდან მოტანილ მცენარეებს თესლების ზომის, ფორმისა და ფერის მიხედვით.
|
მენიუ,
ლუპა, სახატავი რვეული, ფერადი ფანქრები, ლუპა, ფოტოაპარატი, სხვდასხვა მცენარის
თესლები.
|
2
|
ნოემბერი-
დეკემბერი
1.მოსწავლე ახდენს გლობუსის გამოყენებით დედამიწაზე დღე-ღამის მონაცვლეობის დემონსტრირებას.
2.მოსწავლე
ზომავს საკუთარი ჩრდილის სიგრძე დღის სხვადასხვა მონაკვეთში.
3.მოსწავლე
ორი კვირის განმავლობაში აკვირდება ღამის ცას, იხატავს მთვარის ფორმებს თარიღის
მითითებით.
4.მოსწავლე
აკვირდება ფანრით განათებულ მრგვალ სხეულს და ხატავს დაკვირვების შედეგს.
5.მასწავლებლის
დახმარებით მოსწავლე ახდენს დედამიწის
გარშემო მოძრაობის დროს მთვარის ხილული
ფორმის ცვლილების ანალიზს.
|
გლობუსი,
ფანარი, საზომი, თაბახის ფურცლები, ფერადი ფანქრები, ცხრილები.
|
3
|
იანვარი- თებერვალი
1
მოსწავლე ჩამოთვლის ყვავილის ნაწილებს.
2
მოსწავლე ასახელებს რა მნიშვნელობა აქვს
თესლს მცენარისათვის
3
საუბრობს მცენარის კვების შესახებ.
4
საუბრობს ფოტოსინთეზის მნიშვნელობაზე
5
საუბრობს მცენარისათვის საჭირო საცხოვრებელი გარემოს შესახებ.
|
სახელმძღვანელო, რვეული, კალამი,
|
4
|
მარტი- აპრილი
1 აკვირდება მზეს, ვარსკვლავებს, მთვარეს და
აღწერს მათ.
2 ახდენს დედამიწაზე დღეღამის მონაცვლეობის
დემონსტრირებას გლობუსის გამოყენებით.
3 ზომავს საკუთარ ჩრდილს კლასელის დახმარებით.
4 აკვირდება ღამის ცას და იხატავს რვეულში.
5 ზომავს ჰაერის ტემპერატურას თერმომეტრის
საშუალებით.
|
სახელმძღვანელო, რვეული, კალამი,
|
ინდივიდუალური
სასწავლო გეგმა
თარიღი: 2018-2019 სასწავლო წელი
საგანი:ბუნებისმეტყველება
მასწავლებლის სახელი, გვარი-ნანა კუჭუხიძე
მიმართულება: სხეულები და მოვლენები
გრძელვადიანი მიზანი (წლიური ან სემესტრული)
1 ბუნ. III. 4.მოსწავლემ უნდა შეძლოს სითბოსა და სინათლის გავრცელების მარტივი კანონზომიერებების აღწერა.
|
მოკლევადიანი მიზანი (ერთი მოკლევადიანი მიზანი
განისაზღვრება 4-6 კვირის ვადით, სასწავლო წლის მანძილზე სსსმ მოსწავლისთვის
შედგენილი უნდა იყოს 6-7 მოკლევადიანი მიზანი)
1
|
მაისი ივნისი
1მსჯელობს მისთვის და
მისი უშუალო გარემოსთვის სინათლისა და სითბოს მნიშვნელობაზე;
|
ჩამოწერეთ
მიზნის შესაბამისი აქტივობები მაგალითისთვის, მსგავსი აქტივობების წინასწარ
შედგენა თქვენ დაგჭირდებათ ყოველი გაკვეთილის დაგეგმვამდე
|
რესურსი
|
|
5
|
მაისი ივნისი
1 სურათზე ამოიცნობს და ასახელებს სინათლისა და
სითბოს წყაროებს.
2 ატარებს მარტივ ცდას და ამოწმებს რომელი მასალა
ატარებს სითბოს ყველაზე კარგად მასწავლებლის დახმარებით.
3 თერმომეტრით ზომავს თავისი სხეულის
ტემპერატურას.
4 საუბრობს როგორ წარმოიქმნება ბგერა.
5 უსმენს სხვადასხვა მუსიკალურ ინსტრუმენტებს და
საუბრობს ბგერების ტონალობაზე.
|
სახელმძღვანელო, რვეული, კალამი,
|
ინდივიდუალური
სასწავლო გეგმის მონიტორინგი
გრძელვადიანი მიზანი:
1 bun.III.2. moswavlem unda SeZlos yvavilovani mcenareebis zogadi daxasiaTeba.
2 bun.III.6.
moswavlem unda SeZlos uSualod dakvirvebad ciur sxeulebze msjeloba.
1 ბუნ. III. 4.მოსწავლემ უნდა შეძლოს სითბოსა და სინათლის გავრცელების მარტივი კანონზომიერებების აღწერა.
|
მოკლევადიანი მიზნები:
მოკლევადიანი მიზნები
|
თვე
09
|
თვე
10
|
თვე
11
|
თვე
12
|
თვე
1
|
|
09
|
სექტემბერი -
ოქტომბერი
1. მოსწავლე amoicnobs yvavilovani mcenaris ZiriTad
organoebs da msjelobs maTi daniSnulebis Sesaxeb (fesvi – wylis Sewova, Rero –
wylisa da sakvebis gatareba.
|
1მოსწავლე ამოიცნობს ყვავილოვანი მცენარის
ძირითად ორგანოებს : ფესვი, ღერო და სხვა.
|
2 მოსწავლე საუბრობს მცენარის ორგანოების
დანიშნულების შესახებ.
|
|
|
|
10
|
|
|
|
|||
11
|
ნოემბერი
- დეკემბერი
2. მოსწავლე akvirdeba da aRwers yvavilovani mcenareebis zogierT garegnul niSans
(mag., eklebi, Teslis gavrcelebis samarjvebi, fesvis sigrZe da forma.
|
|
|
1მოსწავლე აღწერს მცენარის გარეგნულ ნიშნებს.
|
2მოსწავლე საუბრობს მცენარის გამრავლების
ორგანოებზე.
|
|
12
|
|
|
|
|||
1
|
იანვარი - თებერვალი
1მოიპოვებს
მასალას ყვავილოვანი მცენარის ორგანოების
მრავალფეროვ-
ნების შესახებ და უზიარებს თანაკლასელებს;
|
|
|
|
|
1მოსწავლე მოიპოვებს
მასალას ყვავილოვანი მცენარის ორგანოების
მრავალფეროვ-
ნების შესახებ და უზიარებს თანაკლა-სელებს;
|
მოკლევადიანი მიზნები
|
თვე
2
|
თვე
3
|
თვე
4
|
თვე
5
|
თვე
6
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
3
|
მარტი - აპრილი
1აღწერს და ადარებს ერთმანეთს მზეს, სხვა ვარსკვლა-ვებს და მთვარეს;
|
|
მოსწავლე აღწერს და ადარებს
ერთმანეთს მზეს და მთვარეს;
|
მოსწავლე ადარებს ერთმანეთს მზეს,
სხვა ვარსკვლა-ვებს და მთვარეს;
|
|
|
4
|
|
|
|
|||
5
|
მაისი - ივნისი
1მოსწავლე adgens sakuTari dRis/kviris
reJims drois (saaTebis) miTiTebiT.
2 მსჯელობს
მისთვის და მისი
უშუალო გარემოსთვის სინათლისა და სითბოს მნიშვნელობაზე;
|
|
|
|
1მოსწავლე adgens sakuTari dRis/kviris
reJims drois (saaTebis) miTiTebiT.
|
მსჯელობს და პასუხობს
კითხვებს
მისთვის და მისი
უშუალო გარემოსთვის სინათლისა და სითბოს მნიშვნელობაზე;
|
6
|
|
|
|
მიღწეული მოკლევადიანი მიზნების აღწერა ხდება
განმავითარებელი კომენტარით
ინდივიდუალური
სასწავლო გეგმა
კლასი
IIIდ
თარიღი:2018-2019სასწავლო წელი
საგანი: მათემატიკა
მასწავლებლის სახელი, გვარი: ნანა კუჭუხიძე
მიმართულება: რიცხვები და მოქმედებები
გრძელვადიანი მიზანი (წლიური ან სემესტრული)
1 მათ.
III.1. მოსწავლეს შეუძლია ნატურალური რიცხვების
გამოსახვა, შედარება და დალაგება პოზიციური სისტემის გამოყენებით.
2 მათ. III.2. მოსწავლეს შეუძლია შეკრება-გამოკლების შესრულების
რომელიმე ხერხის გამოყენება.
|
მოკლევადიანი მიზანი (ერთი მოკლევადიანი მიზანი
განისაზღვრება 4-6 კვირის ვადით, სასწავლო წლის მანძილზე სსსმ მოსწავლისთვის
შედგენილი უნდა იყოს 6-7 მოკლევადიანი მიზანი)
1
|
სექტემბერი-
ოქტომბერი
1.კითხულობს
და გამოსახავს რიცხვებს, განმარტავს რიცხვების სახელდებას.
ნოემბერი-
დეკემბერი
2.ალაგებს
რიცხვებს ზრდადობით ან კლებადობით.
იანვარი - თებერვალი
3.ასახელებს
მოცემული რიცხვის წინა და მომდევნო რიცხვებს; ასახელებს მოცემული რიცხვის
უახლოეს ათეულს და ასეულს.
მაისი - ივნისი
4.ახდენს
გამრავლების მოქმედების მრავალჯერადი შეკრებით
დემონსტრირებას, ხოლო გაყოფის მოქმედების დემონსტრირებას - გროვის ტოლი რაოდენობის ჯგუფებად დაყოფით;
Ø 5. ზეპირად ასრულებს გამრავლება-გაყოფას მარტივ შემთხვევებში
(მაგალითად,
ერთნიშნა
რიცხვების გამრავლება; ერთ და ორნიშნა რიცხვების 10-ზე გამრავლება);
|
ჩამოწერეთ
მიზნის შესაბამისი აქტივობები მაგალითისთვის, მსგავსი აქტივობების წინასწარ
შედგენა თქვენ დაგჭირდებათ ყოველი გაკვეთილის დაგეგმვამდე
|
რესურსი
|
|
1
|
სექტემბერი-
ოქტომბერი
1. მოსწავლე ასახელებს
ერთნიშნა და ორნიშნა რიცხვებს 50-ის ფარგალში.
2 ასახელებს
მოცემული რიცხვის წინა და მომდევნო რიცხვებს.
3 მოსწავლე
ასახელებს 27-ის ჩანაწერში რას აღნიშნავს ციფრი 2? ციფრი7?
4 მოსწავლე
ჩაწერს რიცხვს ათეულების გამოყოფით.
5 მოსწავლე
გამოყოფს ათეულებს საგანთა ერთობლიობიდან და
შემდეგ ითვლის რაოდენობებს.
6 მოსწავლე
ავსებს ცხრილს, რომელშიც გამოტოვებილია რიცხვები.
|
ერთნიშნა და ორნიშნა რიცხვები.
მონაცემთა შედარება.
ნუმერაცია.
ციფრების ნაკრები, ფერადი კუბიკები, ფერადი
ჩხირები, ცხრილები დამალული რიცხვებით.
|
2
|
ნოემბერი-
დეკემბერი
1.მოსწავლე უმატებს
რიცხვებს მათემატიკური თამაშით( „მოისაზრე, ვინ იქნება პირველი“)
2.მოსწავლე ითვლის
წინ და უკან „ნახტომებით“.
3.მოსწავლე ალაგებს კუბურებს(ლობიოსა და სიმინდის მარცვლები) ათეულებად და ერთეულებად, შემდეგ შეკრებს მათ.
4.მოსწავლე ასრულებს მეწყვილესთან ერთად ბარათზე
გამოსახულ მოქმედებებს.
5.მოსწავლე შეძლებს ორნიშნა რიცხვების ქვეშმიწერით შეკრებას.
|
ნატურალური რიცხვები.
ციფრების ნაკრები, სხვადასხვა ფერის 100 ცალი
ჩხირი,პარკებში ათეულებად ჩაყრილი
ლობიოსა და სიმინდის მარცვლები.
|
3
|
იანვარი - თებერვალი
1 ასახელებს რიცხვებს ათასის ფარგალში.
2 ასახელებს რამდენ ათეულს და ასეულს შეიცავს
მოცემული რიცხვი.
3 ასახელებს მოცემული რიცხვის წინა და მომდევნო
ასეულებს.
4
ადარებს 3 ნიშნა რიცხვებს ერთმანეთს, და ასახელებს რომელია მეტი და
რომელი ნაკლები.
5 უმატებს და აკლებს რიცხვებს ქვეშ მიწერით.
|
ნატურალური რიცხვები.
ციფრების ნაკრები, სხვადასხვა ფერის 100 ცალი
ჩხირი,პარკებში ათეულებად ჩაყრილი
ლობიოსა და სიმინდის მარცვლები.
|
4
|
მაისი - ივნისი
1 პოულობს და ასახელებს საგნების რაოდენობას
ჯგუფებად დაყოფის დროს.
2 ამრავლებს რიცხვებს თვლის გამოყენებით.
3 ამრავლებს ერთნიშნა რიცხვებს 2- ზე, 3-ზე.
4 ამრავლებს 10- ზე ერთნიშნა და ორნიშნა
რიცხვებს.
5 იაზრებს გამრავლებისა და გაყოფის ურთიერთ
შებრუნებულობას 10-ზე გაყოფის შემთხვევაში.
|
ნატურალური რიცხვები.
ციფრების ნაკრები, სხვადასხვა ფერის 100 ცალი
ჩხირი,პარკებში ათეულებად ჩაყრილი
ლობიოსა და სიმინდის მარცვლები.
|
ინდივიდუალური
სასწავლო გეგმა
საგანი:
მათემატიკა
მასწავლებლის
სახელი, გვარი: ნანა კუჭუხიძე
მიმართულება: მონაცემთა ანალიზი, ალბათობა და სტატისტიკა
გრძელვადიანი მიზანი (წლიური ან სემესტრული)
1მათ. III.11.
მოსწავლეს შეუძლია მოცემულ
თემასთან ან გამოსაკვლევ ობიექტთან დაკავშირებით თვისებრივი და რაოდენობრივი მონაცემების შეგროვება.
|
მოკლევადიანი მიზანი (ერთი მოკლევადიანი მიზანი
განისაზღვრება 4-6 კვირის ვადით, სასწავლო წლის მანძილზე სსსმ მოსწავლისთვის
შედგენილი უნდა იყოს 6-7 მოკლევადიანი მიზანი)
1
|
მარტი- აპრილი
Ø
1ირჩევს მონაცემთა
შეგროვების შესაფერის საშუალებას (დაკვირვება, გაზომვა) და იყენებს მას.
|
ჩამოწერეთ
მიზნის შესაბამისი აქტივობები მაგალითისთვის, მსგავსი აქტივობების წინასწარ
შედგენა თქვენ დაგჭირდებათ ყოველი გაკვეთილის დაგეგმვამდე
|
რესურსი
|
|
4
|
მარტი- აპრილი
1 აჯგუფებს ამოცანაში რიცხვით მონაცემებს
გარკვეული ნიშნის მიხედვით.
2 ამოიცნობს ტექსტში წარმოდგენილ რიცხვით
მონაცემებს რაოდენობის მიხედვით.
3 აგროვებს მონაცემებს დაკვირვების გამოყენებით.
4 ამოკრებს რიცხვით მონაცემებს და ავსებს ცხრილს.
5 მონაცემთა დალაგებისას ასახელებს გამოყენებულ
ნიშნებს, ადარებს რიცხვებს და ფიგურებს.
|
სახელმძღვანელო,
რვეული, კალამი.
|
ინდივიდუალური
სასწავლო გეგმის მონიტორინგი
გრძელვადიანი მიზანი:
1 მათ. III.1. მოსწავლეს შეუძლია ნატურალური რიცხვების
გამოსახვა, შედარება და დალაგება პოზიციური სისტემის გამოყენებით.
2 მათ. III.2. მოსწავლეს შეუძლია შეკრება-გამოკლების შესრულების რომელიმე
ხერხის გამოყენება.
1მათ. III.11. მოსწავლეს შეუძლია მოცემულ თემასთან ან
გამოსაკვლევ ობიექტთან დაკავშირებით თვისებრივი და
რაოდენობრივი მონაცემების შეგროვება.
მოკლევადიანი მიზნები:
მოკლევადიანი მიზნები
|
თვე
09
|
თვე
10
|
თვე
11
|
თვე
12
|
თვე
1
|
|
09
|
სექტემბერი- ოქტომბერი
1კითხულობს და გამოსახავს რიცხვებს, განმარტავს რიცხვების სახელდებას.
|
1 მოსწავლე კითხულობს და გამოსახავს რიცხვებს.
|
2 მოსწავლე განმარტავს რიცხვების სახელდებას.
|
|
|
|
10
|
|
|
|
|||
11
|
ნოემბერი- დეკემბერი
1ალაგებს რიცხვებს ზრდადობით ან კლებადობით.
|
|
|
1მოსწავლე ალაგებს რიცხვებს ზრდადობით
|
2მოსწავლე ალაგებს რიცხვებს ზრდადობით
და კლებადობით.
|
|
12
|
|
|
|
|||
1
|
იანვარი
-
1 ასახელებს მოცემული რიცხვის წინა და მომდევნო რიცხვებს;
|
|
|
|
|
1მოსწავლე ასახელებს მოცემული რიცხვის წინა და მომდევნო რიცხვებს;
|
მოკლევადიანი მიზნები
|
თვე
2
|
თვე
3
|
თვე
4
|
თვე
5
|
თვე
6
|
|
2
|
თებერვალი
2ასახელებს მოცემული რიცხვის უახლოეს ათეულს და ასეულს.
|
2მოსწავლე
ასახელებს მოცემული რიცხვის უახლოეს ათეულს და ასეულს.
|
|
|
|
|
3
|
მარტი- აპრილი
1ირჩევს
მონაცემთა შეგროვების შესაფერის
საშუალებას (დაკვირვება, გაზომვა) და იყენებს მას.
|
|
1 მოსწავლე აგროვებს
ინფორმა-ციას
|
2მოსწავლე
შეგროვილ ინფორმაციას ახარისხებს, აკვირდება დაზომავს.
|
|
|
4
|
|
|
|
|||
5
|
მაისი
- ივნისი
1ახდენს გამრავლების მოქმედების მრავალჯერადი შეკრებით დემონსტრირებას, ხოლო გაყოფის მოქმედების
დემონსტრირებას
- გროვის ტოლი რაოდენობის ჯგუფებად დაყოფით;
2ზეპირად ასრულებს გამრავლება-გაყოფას მარტივ
შემთხვევებში (მაგალითად,
ერთნიშნა რიცხვების გამრავლება; ერთ და ორნიშნა რიცხვების 10-ზე გამრავლება);
|
|
|
|
1მოსწავლე ახდენს გამრავლების მოქმედების მრავალჯერადი შეკრებით დემონსტრი-რებას.
2მოსწავლე გაყოფის მოქმედების დემონსტრი-რებას ახდენს- გროვის ტოლი რაოდენობის ჯგუფებად დაყოფით;
|
3 მოსწავლე ზეპირად
ასრულებს გამრავლება-გაყოფას მარტივ შემთხვევებში (მაგალითად, ერთნიშნა რიცხვების გამრავლება; ერთ და ორნიშნა
რიცხვების 10-ზე გამრავლება);
|
6
|
|
|
|
მიღწეული მოკლევადიანი მიზნების აღწერა ხდება
განმავითარებელი კომენტარით
No comments:
Post a Comment